קוליטס היא מחלה מקבוצת מחלות המעיים הדלקתיות ( Inflammatory Bowel Disease, IBD ) אשר תוקפת את הדפנות הריריות של המעי הגס ורק לעיתים נדירים גם את החלק הסופי של המעי הדק. זו מחלה כרונית פרוגרסיבית שיש לה תקופות התלקחות ותקופות של הפוגה.

הסימפטומים העיקריים של קוליטיס הם שלשולים, צואה רירית ודמית, הרגשת חוסר התרוקנות וכאבי בטן. בנוסף יכולים להופיע סימפטומים של חום, אנמיה, בחילות והקאות. החריפות של הסימפטומים תלויה בממדי המחלה. לפעמים הסימפטומים הם מינוריים ומקוטעים עד שלא מבחינים בהם כמחלה הדורשת טיפול ולפעמים הם חזקים מאד ויכולים להמשך שבועות. לסימפטומים של מערכת העיכול נוספים לפעמים גם סימפטומים במקומות אחרים בגוף כגון בעיות עוריות שונות, בעיות רומטולוגיות, בעיות עיניים, כבד וכליות.

הטיפול הקונבנציונלי בקוליטיס הוא בתרופות נוגדות דלקת. במצבים קלים עד בינוניים ולתחזוקה שוטפת משתמשים בתרופות מקבוצת ה ASA-5 כגון רפאסל ופנטזה. במצבים התלקחות בינונית וחמורה משתמשים בסטרואידים, תרופות מדכאות מערכת חיסון ותרופות ביולוגיות כשהמטרה היא להגיע להפוגה בסימפטומים.

טיפול טבעי בקוליטיס

טיפול טבעי בקוליטיס משלב דיקור, צמחי מרפא ותזונה. לטיפול יש השפעה טובה על כל הגוף גם להשגת הפוגות ארוכות בהתלקחויות, שיפור בכל הסימפטומים הנלווים וגם להחזרת הגוף לאיזון מלא.
מחקר שנעשה ב – 89 חולי קוליטיס הראה כי טיפול בכורכומין בנוסף על תרופות מקבוצת ASA-5 משפר את הסימפטומים ושיקום הריריות. לצפיה במחקר לחץ כאן